Pojem „laserové ukazovátko“, nebo-li Laser Pointer (LP), je díky technologickému pokroku v optoelektronice, poměrně vágní. Na internetu lze ovšem nalézt další dva termíny pro tzv. „ruční lasery“, označované jako Portable Laser (PL) nebo Handheld Portable Laser.
Jaký je ale faktický rozdíl mezi původním „ukazovátkem“ a „ručním laserem“? Přesná linie neexistuje, nicméně:
1. v bezpečnosti. LP jsou relativně bezpečné za podmínky, že se nalézá v rukách dospělého/zralého jedince. Ruční lasery
JSOU NEBEZPEČNÉ. Toto vychází už ze tříd bezpečnosti viz. následující bod. Nicméně díky tomu, že není problém si pořídit PL o výkonu např. 200mW, je nutné to stále opakovat - rozdíl může být podobný jako mezi slepou a ostrou municí.
2. rozdíl ve výkonu. Klasická „ukazovátka“ mívají výkon do 5mW a spadají do třídy laserové bezpečnosti 2M nebo též IIIa (viz. Klasifikace laserů). Zde záleží ale i na právní úpravě konkrétní země, kdy např. v USA je u označení „Laser Pointer“ tato norma „striktně“ dodržována a třeba portál eBay své prodejce do jisté míry hlídá (viz.
http://www.net4truthusa.com/__AwesomeLasers/ebaylaserban.htm)
Ruční lasery mají výkon vyšší, v řádu desítek a stovek mW a jsou zařazeny do tříd 3R, 3B a v poslední době i IV (výkon v řádech wattů!).
3. rozdíl ve velikosti. Zatímco ukazovátka bývají velké jako propisovací tužka a jsou napájeny AAA bateriemi, ruční lasery jsou často o velkosti větší svítilny. Je to dáno především tím, že vyšší výkon si žádá robustní zařízení. Technologie ovšem pokročila a dnes jsou k dostání výkonné ruční lasery o velkosti ukazovátek. (viz. 1W 445nm mini PD o velikosti klíčenky)
4. rozdíl v používání. LP byly a jsou konstruovány pro prezentační účely, kdy uživatel zapíná ukazovátko v krátkých (několikavteřinových) intervalech a pro tento způsob jsou určeny (viz. následující bod). Ruční laser umožňuje dlouhodobější kontinuální provoz v řádech minut či desítek minut a pro dosažení maximálního výkonu velmi často vyžaduje určitý čas tzv. „warm up time“ (desítky vteřin či minuty).
5. rozdíl v ovládání. Ukazovátka se ovládají jednoduchým spínačem. Ruční lasery mívají, nebo by měly mít, různé bezpečnostní prvky (propojky, zámky), které zabraňují náhodnému spuštění laseru a on/off spínač, který umožňuje kontinuální provoz.
6. rozdíl v příslušenství. LP se většinou dodávají s alkalickými bateriemi a maximálně s difrakčními nástavci (různé obrazce). PL mívají nastavitelný fokus paprsku a set obsahuje, uzamykatelný kufřík, akumulátorové baterie včetně nabíječky, ochranné brýle atp.
7. rozdíl v cestování. Pokud se rozhodnete vzít si s sebou do zahraničí ukazovátko, na 99% nebudete mít problém na letišti ani nikde jinde. S ručním laserem to tak jednoduché není a je třeba si předem zjistit informace o právních podmínkách takovýchto zařízení té které země. To platí nejen pro převoz, ale i pro následné používání. Byla by škoda, kdyby Vám ti co pomáhají a chrání v jiných zemích, zabavili takový pěkný a drahý PL. (více na
http://laserpointerforums.com/f53/actual-laser-laws-country-53770.html)
K čemu PL vlastně slouží?
Ruční laser je určen především pro „outdoorové“ aktivity, jako je astronomické sledování oblohy nebo označování jiných vzdálených cílů v krajině, kde se minimalizuje možnost zranění přímým nebo nechtěným odrazem paprsku laseru. Zde existuje termín NOHD (Nominal Ocular Hazard Distance) - jmenovitá vzdálenost nebezpečná pro zrak, která pro PL je v desítkách a stovkách metrů.
V současnosti je aktuální např. použití laserové svítilny (ND3) pro lovecké účely, kde se spojují výhody dlouhého dosahu/dosvitu, snadné fokusaci pro člověka viditelného zeleného světla (pro zvěř údajně neviditelné) a vyhnutí se tak zákonem daného omezení laserových zaměřovačů
.
Jaké barvy vyzařují PL?
Ruční lasery jsou k dostání ve stejných vlnových délkách viditelného světla jako ukazovátka, (405-670nm), ale i v blízké infračervené oblasti (808-1064nm), což je vhodné především pro vojenské účely. Předpokládám, že většinový uživatel si nejspíš vystačí s viditelným spektrem, neboť nebudete si asi ukazovat něčím, co není okem vidět, ale především je tu opět hledisko bezpečnosti.
Jakou barvu vybrat pro LP a PL?
Jaká se Vám líbí a na kterou máte peníze.
Platí to pro ukazovátka i pro „ruční“ lasery. Dá se říci, že „nejobyčejnější“ barvou je červená 635 a 660nm, což historicky vychází z prvních pevnolátkových (rubínových), plynových (He-Ne) a diodových laserů. Následuje barva zelená 532nm, kterou emitují DPSS lasery (diodou buzený pevnolátkový laser). Dále aktuálně „útočí“ fialově-modrá barva 405 a modrá 447nm diodových GaN laserů.
Následují „exotické“ barvy DPSS laserů jako je modrá 473nm, tyrkysová 515nm, zeleno-žlutá, zlatavá 589nm, oranžová 593nm, červená 671nm.
Novinkou jsou kombinované vícebarevné LP a PL, kdy výsledný paprsek je složen z výstupu několika laserů různých barev (nejčastěji červená a zelená).
Jaký je rozdíl v ceně?
Na první pohled žádný. Ukazovátko lze pořídit za stejné peníze jako PL. To by Vás ovšem nemělo svádět k tomu, že místo LP si pořídíte PL, když už je to přeci za stejnou cenu. (leda že by pak všichni v bytě nebo zasedačce měli ochranné brýle
) V obou případech záleží především na:
- technologii, v našem případě prezentovanou vlnovou délkou světla tj. barvy
- výkonu laseru
- výrobci laseru, pro zjednodušení prodejce
Na druhý pohled samozřejmě rozdíl je. U „exotických“ barev jsou to stovky USD.
Zelený PL, který pracuje s větším výkonem, nabývají parametry kvality na důležitosti. Proto kvalitní „ruční“ zelený laser má poměr „cena/výkon“ zhruba 2USD za 1mW výkonu (rok 2010). Na internetu čínští obchodníci nabízejí zelené PL o výkonech 300-5000mW za ceny 50-1000USD, tzn. 0,2USD za 1mW, což je ovšem nereálné.
Jako poslední je třeba uvést vyšší cenu za přepravu a samozřejmě povinnost platit clo a DPH.
(Jen info: pokud se domluvíte s prodejcem, že uvede cenu 20USD, tak větší balík skončí na celnici a je nutné dokladovat cenu ïŒ Navíc cca. od 2q 2011 se mají podmínky dovozu ještě zpřísnit)
Certifikáty FDA, RoHS?
Certifikáty jsou k ničemu, pokud produkt nepochází od důvěryhodného prodejce nebo jej nechcete oficiálně prodávat. Co se týká FDA (Food and Drug Administration, vládní agentura USA) nemá tento certifikát v naší vlasti v podstatě žádnou váhu. PL s tímto certifikátem by měl mít bezpečnostní prvky ovládání a v případě technologie DPSS i integrovaný infračervený filtr. (IR filtr je u výkonnějších laserů důležitý, přestože snižuje výkon, zabraňuje kontaminaci výstupního svazku světla nežádoucímu a oční sítnici devastujícímu infrazáření.)
A proč si PL vlastně koupit?
U ukazovátek je to jednoduché – modrou, žlutou nebo oranžovou barvou tečky na plátně Vaší prezentace nebo na stěně diskoklubu, jistě upoutáte kýženou pozornost. Dnes již značně rozšířené zelené nebo (nedej bože) diodové červené si nikdo nevšimne. Dobrá rada: pokud se budou ptát na cenu, raději odpovídejte vyhýbavě, jako že Vám ho dala přítelkyně (přítel) atp. Ne každý skousne, že jste za takový vybraný kousek zaplatil/a 10tis Kč.
U PL asi není moc „rozumných“ argumentů. Snad jen, že lidé a především my muži máme od pradávna touhu vlastnit věci silnější, větší, dražší atd. Je to obdoba toho, proč se prodávají a kupují drahá výkonná auta co jezdí 250km/h a více, když je ve městě jedete 50 a na dálnici max. 130.
S výkonným laserem se dá samozřejmě dělat i plno rozumných věcí, jako např. světelné efekty, řezání materiálů, holografie, ale k tomu potřebujete určité technické zázemí. A hlavně nadšení, zápal a podporu okolí, protože cena takového PL může výrazně zasáhnout Váš rozpočet.
Některé netradiční způsoby využití najdete např. zde:
http://www.awesomelasers.com/unusualapplications.htm .
Kde (ne)koupit?
V ČR ne že by se lasery nevyráběly, ale pokud vím, LP nebo PL zde opravdu nedělá sériově nikdo. Hlavním lídrem výroby a prodeje je Čína, což se ovšem odráží na kvalitě.
Rozhodnete-li se investovat větší částku, na eshopy jako DealExtreme nebo DinoDirect rovnou zapomeňte a určitě se porozhlédněte po referencích prodejce. (Doporučuji ze podívat na
http://laserpointerforums.com/f45/guide-buying-your-first-green-laser-30608.html)
Dobré je se také obrátit přímo na výrobce nebo obchodníka, většinou uhádáte nějakou slevu a zde se každá ušetřená stovka dolarů jistě hodí.
Ideální je koupit v regionu EU, kde je možné se vyhnout clu a DPH, bohužel většinou jsou ceny takovýchto produktů vyšší než třeba v USA nebo dálném východě. Nebo pořídit na služební cestě, kdy převoz směrem do ČR nebývá problém (opačně to tak jednoduché být nemusí).
České:
www.powerlaser.czwww.laser-shop.cz Zahraniční:
www.laserglow.comwww.eBay.comwww.ioffer.comwww.wickedlasers.com (dlouhá dodací lhůta, ale nakonec pošlou…)
www.awesomelasers.com (rozumná alternativa k Wicked...)
www.cnilaser.com (dají se usmlouvat ceny event. použít GB(Group Buy) na LPF)
www.priceangels.comUžitečné odkazy:
www.laserpointerforums.com (zkratka LPF)
forum.fotonmag.czwww.photonlexicon.comDobrá rada na závěr:
pokud vyjdete do přírody a budete chtít „svítit“ svým krásným silným ručním laserem, vezměte si s sebou i nějaké levné ukazovátko. Pokud by došlo k tomu, že se z nějakých důvodů znelíbíte mužům zákona a budou Vám chtít Vaše laserové dítko zabavit, dejte jim to levné ukazovátko. Počítám, že na takových 95% to vyjde… (zdroj LPF)
… a úplně na závěr: používejte PL a LP s rozvahou! Sviťte jen tam, kde jste si jisti, že to nikomu nebude vadit.
Foto 1. – takto vypadá klasické „ukazovátko“ neboli LP
Foto 2. – toto je klasický „ruční“ laser neboli PL v porovnání s LP
Foto 3. – 400mW zelený DPSS 532nm PL. Všimněte si ochranných prvků (zámek a propojka), které musí být zapojeny, aby laser mohl fungovat
Foto 4. – ještě jeden ochranný prvek – záslepka výstupního otvoru PL
Foto 5. – různé druhy PL seřazené dle výkonu: vodorovně – LP,
zprava – 80mW zelený 532nm DPSS PL, 160mW červený 650nm diodový PL, 300mW 808nm infračervený (neviditelný) PL, 350mW červený 650nm diodový (multimod) PL, již zmíněný 400mW zelený DPSS 532nm PL, 800mW modrý 447nm diodový (GaN) PL
Foto 6. - typický "kufříkový" set PL obsahuje: laser, baterii, nabíječku, ochranné prvky, brýle