Lasery > Laserová bezpečnost

Lidské oko a vlnová délka světla

(1/1)

Archie:
Narazil jsem na hezký popis ohledně interakce vlnové délky světla a lidského oka - původ části textu je z http://www.lt.cz/e-learning/laser - vkládám sem, jen z důvodu, že stránky jinde zmizí a informace je fuč.

Podíváme-li se na lidské oko a na jeho transparentnost pro elektromagnetické záření a tedy i pro laserové paprsky, pak vidíme rozsah od 370 nm do 1400 nm. UV světlo pod 350 nm je absorbováno na povrchu oka (viz obrázek) a dochází k poškození rohovky nebo čočky. Viditelné spektrum od 380 do 780 nm jde na sítnici. Lidské oko má automatickou ochranu, říká se tomu „blink reflex“, kdy se oko samo zavře, a to při velmi vysokém světelném výkonu a vidíme předmět s větším jasem. Ale pokud je záření o výkonu větším než je bezpečná hranice, pak reflex už nestihne zafungovat a dojde k nenávratnému poškození oka dříve, než zareaguje reflex.
V blízkosti infra záření (780 až 1400 nm) je typicky nebezpečné záření pro oko. Záření dopadne na sítnici a my to zjistíme až jejím poškozením. V této oblasti neexistuje žádná přírodní ochrana nebo reflex. V této oblasti pracují Nd:YAG lasery a nové Fiber lasery (vláknové lasery). Záření o vlnové délce 1400 - 11.000 nm, kde pracují také CO2 lasery, je absorbováno na povrchu oka. Dochází tak k poškození rohovky jejím přehřátím nebo k jejímu zakřivení a odchlípnutí.

Takže pro nechápavé - když se šťourám v DPSS green 532nm modulu - schema viz druhý obrázek, tak to světlo co leze z budiče (808nm) a 1064nm co je za "Nd:YVO" krystalem sice není vidět, ale nebezpečné být může. Takže bez ochranných brýlí to asi bude dělat jen kaskadér.

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi