LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Barvy světla u laseru - na co si dát bacha při nákupu laseru

Archie · 22731

Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Dost často se mne někdo ptá proč musí mít červenou 650nm silnější než když má 635nm, nebo proč u 635nm mu stačí míň a stejná zelená a modrá dioda aby dosáhl vyvážené bílé?

Je to celkem jednoduché :-) nebo složité?  Nejdříve trochu teorie kolem vlastností lidského oka: (z Wikipedie)

Vnímání světla
Vlastní vnímání světla je založeno na citlivosti zrakových pigmentů na světlo. Světlem se zrakové pigmenty rozkládají, čímž zahájí řetěz chemických reakcí, které vedou k převedení signálu na elektrický potenciál, vzruch, který přenáší informaci do zrakových center mozku. Fotoreceptory lidského oka jsou citlivé na světelné vlny v rozsahu 400 – 760 nm. Absolutní práh citlivosti je 10-19 J, což odpovídá energii jednoho jediného fotonu.  Zraková ostrost je schopnost odlišit dva body v prostoru. Závisí na schopnosti optického aparátu zaostřit paprsky na sítnici, ale také na průhlednosti oka, intenzity osvětlení a hustotě a zapojení fotoreceptorů v daném místě sítnice.

Smyslovým orgánem je oko, které je složeno z oční koule a přídatných orgánů. Vlastní světločivná vrstva oka, sítnice, obsahuje fotoreceptory, vysoce specializované světločivé buňky, tyčinky a čípky. Ty jsou zanořeny v pigmentovém epitelu, který zajišťuje jejich výživu a světelnou izolaci. Člověk má v každém oku přes 100 miliónů světločivých buněk. K dokonalosti zrakového vnímání jsou nezbytné části oka tvořící jeho optický systém (rohovka, komorová voda, čočka, sklivec), který soustřeďuje paprsky tak, aby jejich ohnisko bylo na sítnici.

Barevné vidění
Vnímání barev zajišťují čípky. V lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímající červenou, zelenou a modrou barvu tedy zajišťují vnímání všech barev. Normální vidění je trichromatické.


Takže ldské oko je různě citlivé na různé vlnové délky (chcete-li barvy) světla a maximální citlivost je v oblasti cca 550-570nm (to je něco mezi zelenou a žlutou). Směrem k vnímatelnému minimu i maximu se citlivost lidského oka snižuje. A z toho nám vyplývá ona nerovnoměrnost v potřebných výkonech diod pro získání stejného vjemu.


(Na obrázku citlivost oka ve dne a v noci)

Zelená (532nm) je k oblasti max. citlivosti oka nejblíže - proto se nám při pohledu na zelenou (532nm) a červenou (650nm) barvu zdá, že zelená svítí více - i kdž oba moduly budou smít stejný výkon.

Matematicky vyjádřeno:

Zelená 532nm 25mW + červená 635nm 100mW + modrá 473nm 50mW  svítí stejně jako  Zelená 532nm 25mW + červená 650nm 150mW + modrá 473nm 50mW .

A to "jen" proto, že 650nm je o kousek dál od oblasti max. citlivosti oka než  635nm.

PS - takže bacha, když budete srovnávat výkony vašich laserů (nebo těch co si chcete koupit) - vlnová délka světla je hodně důležitý údaj, samotné výkony bez vln. délky jsou k ničemu (nelze to objektivně srovnávat).

Bye A.


Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #1 kdy: 08. Prosinec 2009 01:05:17
Trochu jiný obrázek zobrazující citlivost lidského oka na světlo různých vln. délek

Bye A.