LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Laser dotazy

Archie · 24100

Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
kdy: 15. Květen 2010 12:09:46
Po domluvě s naším sponzorem jsem se rozhodl zde zveřejnit a vysvětlit nejčastější dotazy které jejich zákazníci mají.
Prý typická situace, kdy si volající zákazník chce koupit laser a malovat svoje obrázky a texty:

Chci si koupit laser XY a chci s ním promítat svoje loga. Půjde to?:

Aby laserem šly promítat vaše vlastní obrázky, loga, texty tak pokud pominu možnost, že byste si tyto obrázky sami dokázali naprogramovat do kousku paměti kterou každý (nebo téměř každý) laser má na své řídící desce (resp. v procesoru) tak toho lze dosáhnou pouze s laserem který má rozhraní ILDA a k němu máte nějaký ILDA program a převodník. V ILDA programu si vytvoříte svůj obrázek, text nebo celou show. Třeba i časově synchonizovanou na nějakou muziku. A pak to celé "skrz" ILDA převodník (který samozřejmě musí s vaším programem spolupracovat) posíláte do ILDA rozhraní laseru, který vám to poslušně vykreslí. Celkem jednoduché - pokud máte svůj program zmáknutý a umíte s ním pracovat.(A to bude chvíli trvat).

Aha, takže to je SUPER koupím si i převodník s programem a pak už budu moci malovat co chci?

Ano i ne. ILDA laser samozřejmě nakreslí co mu pošlete, ALE !!! - jedna věc je potřeba laseru a ovládání ILDA, druhá věc je co potřebujete promítat. Jiné nároky na laser budou v případě nějaké beam show a krátkých textů a zcela jiné pokud budete chtít promítat např. hýbající se logo a reklamní texty pro vašeho zákazníka.

Jó?  A v čem je rozdíl?

Rozdíl je v technických parametrech laseru (a také ceně :-) ). U laseru je kromě uvedeného výkonu velmi důležitý i údaj o rychlosti scanovacího systému - tzv. Scanspeed nebo také Galvospeed. To je údaj který uvádí kolik bodů je schopen vykreslit za jednu sekundu při uvedeném optickém úhlu (většinou 7 nebo 8 stupňů, ale i 4 nebo 5 ...) (tady nás výrobci trošku šulí a různí uvádí různé úhly nebo menší než se využívají u test screenů standardu ILDA - tak na to bacha). Pro "ošizení" lidského oka a vyvolání dojmu plynulého obrazu je třeba zobrazit obrázek alespoň 25x za vteřinu (stejně jako u filmu) takže scansystém u kterého je uvedena rychlost 50 000 pps (points per second) dokáže zobrazit 50 000 bodů za sekundu. Samozřejmě ve výrobcem uvedeném optickém úhlu. Takže když chceme plynule se hýbající obrázek, potřebujeme 25 obrázkú za sekundu - tedy 50 000 pps / 25 fps a máme tu 2000 bodů pro jeden obrázek. Takže lze jednoduše říci, že scansystém s rychlostí 50 000 pps dokáže plynule vykreslovat obrázky s max 2000 body (opět při dodržení optického vyzařovacího úhlu).

A jak veliký bude promítaný obraz při tom úhlu 8 stupňů?

Pro představu, bez matematiky (stačí na to Pythagorova věta z matematiky ZŠ) se to dá jednoduše říci takhle: Pokud bude laserový projektor vzdálen od projekční plochy 7,14 metru, pak při optickém úhlu 8 stupňů bude mít promítaný obraz na projekční ploše velikost 1 m.
Nebo řečeno naopak - aby při optickém úhlu 8 stupňů byl promítaný obraz velký 1 metr, je třeba, aby projektor byl od projekční plochy vzdálen 7,14 m.  ;)

Tak to je SUPER, koupím si tedy XY - u něj je uveden scanspeed 50 000 pps. Pak mi to nakreslí na co si vzpomenu.

No nakreslí a nenakreslí. Nezapomeňte, že těch  50 000 pps je při výrobcem uvedeném optickém úhlu (8 stupňů - tedy velmi ostrý úhel) (lidově řečeno je to úhel který mezi sebou svírájí paprsky laseru "v krajních polohách"). Tenhle úhel není "nic moc" a při promítání hlavně větších obrazců na kratší vzdálenost jej zcela jistě budete překračovat. To vám celkem dost "ubere" na onom teoreticky spočítaném výkonu 2000 bodů v jednom obraze 25 x za sekundu. Dále nesmíte zapomenout na fakt, že velmi velký vliv kromě rychlosti scanovacího systému má také preciznost a přesnost zobrazení. To znamená "jak přesně" dokáže scanovací systém vykreslit daný obraz při velké rychlosti. (lidově, jak přesně se dokáže trefit opakovaně na stejné místo ve složitějším obrazci). To je údaj který téměř žádný výrobce laserů neuvádí a tak se musíme spolehnout na údaj scanrate v pps - který nám spolu s testovacím ILDA obrazcem dává představu co scansystém dokáže nakreslit.

A jak to poznám?

Spočítat dopředu, to nespočítáš (pokud nejsi strojní inženýr a neživíš se tím), ale pozná se to právě na tom jak věrně se podobá laserem vykreslený obraz tomu co se do laseru z ovládacího progamu posílá. Nepřesnosti scanovacího systému se projeví tím, že kolečko bude šišaté, čtverec bude mít zaoblené rohy, písmena nebudou mít ostré patičky, ale  rozmazané šišaté ocásky. Z vektorového loga vašeho zákazníka které jste dostali jako předlohu zbyde šišatý nesmysl připomínající zašmodrchané klubko nití.

A co tím můžu dělat

Řešení je několik, nejjednodušší je snížit rychlost vykreslování. Pohyb obraz sice asi přestane být zcela plynulý, bude se zdát, že jakoby bliká, ale bude  pěkně věrně vykreslený. Tuto funkci - nastavení scanspeed mají všechny SW (nebo tedy jsem zatím neviděl žádný který by ji neměl). Pamatujte, že téměř vždy se při laserové projekci jedná o kompromis mezi možnostmi techniky a požadavky obsluhy.
Dalším řešením je promítat jednodušší obrazce (to u profi show, kde zákazník platí asi nepůjde, že byste mu jako trošku udělali facelift loga)  ;).
Takže pak zbývá řešení které už stojí peníze, a tím je výměna scansystému laseru za jiný výkonější, kvalitnější, přesnější a samozřejmě i podstatně dražší. (Pokud zrovna nejste laseroví profíci vlastnící nějaké "značkové dělo" v ceně několika set tisíc peněz, tak dost pravděpodobně new scansystém bude i dražší než váš celý laser). Špičkové scansystémy - sada 2 galva vč. driverů (řídících zesilovačů) a napájecího zdroje stojí i přes 3000 EURO

....
....
doplněno 24.1.2011    15.18:28

Bye A.